bookmark_borderĆwiczenie: jak być sprawnym fizycznie i jakie korzyści odniesiesz

Prawdopodobnie słyszałeś więcej razy, niż możesz zliczyć, że musisz ćwiczyć. Ale czy naprawdę wiesz, dlaczego? Na początek siedem powodów:

1. Ćwiczenia pomagają schudnąć. To oczywiste, ale jest powód, dla którego ćwiczenia są częścią większości zdrowych planów odchudzania. „Ćwiczenia mogą zwiększyć metabolizm lub zwiększyć ilość paliwa, które organizm może zużyć, co ułatwi utratę wagi” – mówi Clifford Edberg, RD, trener osobisty i kierownik programu szkoleń osobistych i szkoleń żywieniowych w Life Time Fitness w Chanhassen w stanie Minnesota .

2. Ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca i innym chorobom przewlekłym. „Choroba nie lubi aktywności, zwłaszcza chorób serca” – mówi Edberg. Dzieje się tak, ponieważ wiele chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i rak, ma swoje korzenie w zapaleniu organizmu. Ćwiczenia pomagają zwalczać ten stan zapalny, zmniejszając ryzyko różnych chorób.

3. Ćwiczenia poprawią nastrój. Bez wątpienia słyszałeś, jak ludzie mówią o haju biegacza – euforycznym uczuciu, którego doświadczają biegacze po wysiłku. Uwierz w to. „Podczas ćwiczeń organizm uwalnia dobre samopoczucie hormony, takie jak serotonina, i po prostu czujesz się lepiej” – mówi Edberg.

4. Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć poziom stresu. Aktywność fizyczna obniża poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, w organizmie. Aby uzyskać prostsze wyjaśnienie: „Ćwiczenia oczyszczają umysł z codziennego zgiełku” – mówi Meg Furstoss, CSCS, założycielka i partner zarządzający Precision Sports Performance w East Hanover, New Jersey.

5. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc powstrzymać pogorszenie funkcji poznawczych. Badania wykazały, że aktywność fizyczna, a zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, mogą pomóc w poprawie funkcji poznawczych, nawet u dorosłych, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera – wynika z danych opublikowanych w styczniu 2018 r. W Journal of the American Geriatrics Society. Dlatego Stowarzyszenie Alzheimera wymienia aktywność fizyczną jako jedną z 10 rzeczy, które możesz zrobić dla lepszego zdrowia mózgu.

6. Ćwiczenia mogą pomóc Ci lepiej spać. Osoby, które regularnie ćwiczą, zwykle lepiej śpią. Już zaledwie 10 minut ćwiczeń aerobowych może znacznie poprawić jakość snu, zwłaszcza jeśli wykonujesz to regularnie. Ponadto, według National Sleep Foundation, zmniejszasz ryzyko problemów ze snem, takich jak bezdech senny i zespół niespokojnych nóg. (3) Bonus? „Ćwiczenia zapobiegają również senności w ciągu dnia i mglistości” – wyjaśnia Furstoss.

7. Ćwiczenia dają naturalny zastrzyk energii. Pomiń kofeinę, gdy następnym razem będziesz potrzebować zastrzyku energii. Zamiast tego załóż buty gimnastyczne i przynajmniej idź na spacer. Według American Council on Exercise (ACE), liczne badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć poziom energii i zmniejszyć zmęczenie.

Ale jak powinien wyglądać Twój program ćwiczeń? Ćwiczenia aerobowe, trening siłowy, elastyczność i regeneracja są ważnymi elementami aktywności fizycznej i oferują wyjątkowe korzyści zdrowotne. Wszystkie te rodzaje ćwiczeń powinny być częścią twojego rutynowego treningu. Oto, co musisz wiedzieć o różnych rodzajach ćwiczeń, o tym, jak znaleźć odpowiedni dla siebie program ćwiczeń i jak się go trzymać.